You are currently viewing הפנים הרבות של האורגזמה הנשית

הפנים הרבות של האורגזמה הנשית

שאלה אותי אחת מהלקוחות שלי: “מדוע כל כך קשה לי לחוות אורגזמה? אני לא מבינה מה זאת האורגזמה הזאת שכולם מדברים עליה. גם בפעמים הנדירות שחוויתי בחיי, לא הצלחתי להבין מה קורה לי, ומה הרגשתי. פתאום הרגשתי מה שהוא שאני לא מכירה, גל חמימות שעוטף אותי בכל הגוף, ומעין זרמים של הנאה”.

האורגזמה הנשית מאוד מעניינת ויותר מזה, מאוד מורכבת. המחקר כיום יודע למפות את המוח בזמן האורגזמה. בבדיקות MRI שנעשו בהן התבקשו נשים לגעת בעצמן, תוך כדי שהן מחוברות לאלקטרודות שבודקות את השינויים במוח בזמן התהליך. הממצאים הראו שבזמן האורגזמה נדלקו במוח יותר מ־80 אזורים שונים. המוח מקבל כמויות עצומות של חמצן, ונרשמת פעילות בין חלקים במוח שאינם מתקשרים אחד עם השני בזמן רגיל. בשום פעולה אנושית אחרת לא נצפתה פעילות בכל כך הרבה חלקים במוח.

האורגזמה הנשית הינה דבר לא מוגדר, ארוכה ומפותלת. יש דרכים שונות בה היא מופיעה והיא משתנה מאישה לאישה.

האורגזמה הנשית מתרחשת על ידי שחרור הורמונים למחזור הדם, לצד חיכוך הדגדגן על חלקיו השונים. כל אישה יכולה להיות מולטי־אורגזמית מבחינה פיזיולוגית. לפי מחקרם של מאסטרס וג’ונסון משנות ה 60, האורגזמות הנשיות מאזור הווגינה מתחלקות לחמישה סוגים עיקריים: אורגזמה נרתיקית, אורגזמה דגדגנית, אורגזמה משולבת, אורגזמת CUV, ואורגזמת שפיכה/השפרצה. לבד מאלה, אזורים אֵרוֹגֶנִיִּים נוספים בגופן של נשים מסוימות יכולים לייצר גלי עונג אורגזמיים – העורף, האוזניים, ליד הפטמות, ואפילו הגב התחתון.

אורגזמה נרתיקית

האורגזמה הנרתיקית מגיעה בדרך כלל באופן ספונטני, תוך כדי החדירה. רקמת החיבור של הדגדגן הפנימי רגישה יותר אצל נשים מסוימות, ולכן בזמן החדירה חיכוך הפין מעורר אצלן גירוי חזק, המוביל לאורגזמה. יש נשים שחוות אורגזמה נרתיקית בתנוחות שונות, מכיוון שהחדירה בתנוחות אלו יוצרת חיכוך בחלק הפנימי של הדגדגן.

אורגזמה דגדגנית

יש מגוון דרכים להגיע לאורגזמה דגדגנית. יש נשים שמגיעות לאורגזמה ממגע קל בדגדגן, ויש נשים שרק גירוי מהיר ואינטנסיבי באמצעות ויברטור יביא אותן לאורגזמה. עבור נשים שמסוגלות לחוות אורגזמה דגדגנית, הגירוי האוראלי מועדף. נשים נהנות ואוהבות את הגירוי העדין של שפתי הנרתיק והדגדגן החיצוני ולשון בן הזוג עושה זאת בעדינות וברגישות. האצבע במצב זה יכולה להיות תוספת נחמדה כשגם נגיעה באיזור חיץ הנקבים הנמצא בין הפות לפי הטבעת, או נגיעה בפי הטבעת, יכולים להיות נעימים מאוד בזמן הגירוי האוראלי. מובן שאישה יכולה לחוות אורגזמה דגדגנית גם במהלך חדירה באמצעות שליטתה בחיכוך גופה בגוף הגבר דבר המושג בצורה מקסימלית רק כשהיא רוכנת מעליו.

אורגזמה משולבת

יש נשים שמצליחות לחוות עונג מגירוי משולב של הנרתיק והדגדגן. אורגזמה זו נחשבת חזקה וגדולה מאורגזמה דגדגנית או אורגזמה נרתיקית. על פי רוב, נשים החוות אורגזמה כך אינן מוגבלות לתנוחה אחת.

אורגזמת CUV

מחקרים עדכניים מראים מקורן של אורגזמות איכותיות הוא באזור ה־CUV (Clitourethrovaginal). אזור זה כולל את הדגדגן, השופכה, דופן הנרתיק, בלוטות סקין וברטולין, שרירים ועצבים, העובדים יחד מעניקים עונג מיני שמקורו בחלק הקדמי של פנים הנרתיק.

אורגזמת שפיכה או השפרצה

שפיכה או השפרצה היא שחרור נוזל סיכוך על ידי בלוטות ברטולין או בלוטות סקין, לפני הופעת האורגזמה או במהלכה. נשים מסוימות משחררות כמות רבה של נוזל, המוגדר “שפיכה” או השפרצה.  השפיכה היא תוצאה של התכווצויות באזור הנרתיק, שלוחצות על בלוטות ברטולין ומייצרות שחרור מוגבר של הנוזל. כמות השפיכה יכולה להגיע ל־300 סמ”ק. וקיימת גם ההשפרצה שהיא כבר שחרור נוזל באופן מוגבר המזכיר הטלת שתן והיא מגיעה מבלוטות סקין. ההשפרצה מגיעה מפתח השופכה, ואפשר לראות הבדלים ברורים בינה לבין שתן: צבע הנוזל לבן וצבע השתן צהוב, מרקם השפיכה סמיך יותר מזה של השתן, והטעם של השפיכה ניטרלי בניגוד למליחות של השתן.

לסיכום הנושא ניתן לומר שההתייחסות החברתית לאורגזמה של האישה עברה מהפך במאה האחרונה, עם הופעת המחקרים של פרויד, קינסי, מאסטרס, ג’ונסון ואחרים שמצאו במחקרים שהאורגזמה היא בעלת משמעות רגשית, ביולוגית וחברתית חשובה עבור האישה. היא חשובה להעמקת הקרבה עם בן הזוג והיא חלק חשוב מהמגע המיני. בתרבויות שבהן ציפו מהנשים ליהנות ממין כמו גברים, יותר נשים הגיעו לאורגזמה מאשר בתרבויות ששללו מהנשים את ההנאה המינית. למרות מחקרים ועבודות שנעשו בנושא, עבור חוקרים רבים האורגזמה הנשית מהווה עדיין חידה. שאלות רבות נותרו לא פתורות בנושא האורגזמה ובעיקר שאלה ה”למה”. המדע כיום יודע לתת תשובה מדויקת לאלו תהליכים מתרחשים בגוף האישה בזמן האורגזמה, אבל לשאלה “למה” הן מתרחשים אצל נשים מסוימות ואצל אחרות הן לא מתרחשים, לזה אין עדין תשובה.

כתיבת תגובה